Domates Fiyatları Arttı, Meyve Fiyatları Yükseldi

domates fiyat
Domates Fiyat
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB), Ocak ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksine göre, domates fiyatı geçen yıla göre yüzde 44.10 azalırken, sebze fiyatı yüzde 16.92 azaldı. Meyve fiyatı ise rekor artışla geçen yıla göre yüzde 76.23 artış gösterdi.

Ocak ayında miktar endeksleri bir önceki aya göre aylık domates te yüzde 3.54, sebzede yüzde 17.83, meyvede ise yüzde 11.75 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yıllık domateste yüzde 25.10, sebzede yüzde 31.81 ve meyvede yüzde 50.63 azalış gösterdi.

DOMATES FİYATINDA REKOR DÜŞÜŞ

Domates miktar endeksinde son 6 yılın ocak aylarındaki rekor yıllık değişim yüzde 25.10 azalışla gerçekleşirken, fiyatta da yine rekor yıllık değişim yüzde 44.10 azaldı. Domateste 2021 yılı Ocak ayında, işlem miktarı azalışından çok daha yüksek düzeyde fiyat düşüşü yaşandı.

Sebze miktar endeksinde son 6 yılın ocak aylarındaki rekor yıllık değişim yüzde 31.81 azalışla 2021 yılında gerçekleşti. Fiyat endeksinde ise yüzde 16.92’lik azalışla 2018 yılından sonraki en yüksek düşüş yaşandı. Sebzede domatesin aksine daha yüksek bir miktar azalışına göre daha düşük fiyat azalışı gerçekleşti.

MEYVE FİYATI YILLIK YÜZDE 76 ARTTI

Meyve miktar ve fiyat endekslerinde ise arz- talep ilişkisi, miktardaki azalışa karşılık fiyatta artış şeklinde gerçekleşti. Son altı yıllık ocak ayı gerçekleşmelerine göre miktarda yüzde 50.63’lük azalış ve fiyatta yüzde 76.23’lük artış ile 2021 yılı Ocak ayında meyvede rekorlar oluştu.

AYLIK GÖSTERGELER

Aylık gerçekleşmelere bakıldığında, bir önceki aya göre domates işlem miktar endeksi ocak ayında yüzde 3.54 azalış gösterirken, işlem fiyatı endeksi bir önceki aya göre yüzde 33.78 azaldı. Aylık değişimde, miktar ve fiyat endeksleri önceki iki yıldan farklı seyirler izledi.

Antalya hallerinde işlem gören sebzelerin miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimlerine bakıldığında, sebze işlem miktar endeksi Ocak ayında yüzde 17.83 ve fiyat endeksi yüzde 9.65 azalış gösterdi. Sebzede 2021 yılı Ocak ayında, önceki iki yıla göre miktarda benzer bir eğilim gösterirken fiyatta ise açık ara düşüş gerçekleşti.

Bir önceki aya göre meyve işlem miktar endeksi, Ocak ayında yüzde 11.75 azalış gösterirken, işlem fiyat endeksi ise yüzde 3.30’luk artış gösterdi. Antalya hallerinde işlem gören meyvenin 2021 yılı Ocak ayı endeks değişimleri, miktarda ve fiyatta önceki iki yılın değişimlerine benzer eğilim gösterdi.

antalya ticaret borsası
antalya ticaret borsası

 

Antalya/DHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Reklam
Giriş Yap

Akdeniz Manşet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!